Daňové licencie

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa rok čo rok zhoršuje. Vplyv na to má viacero faktorov, od krachu domácich producentov – po záplave lacného tovaru zo zahraničia, neustále rastúcich cien, ktoré sú vyššie ako vo všetkých okolitých krajinách, pričom pri porovnaní zárobkov sme na tom horšie, až po kontraproduktívne opatrenia našich politikov, snažiacich sa naplniť deravú štátnu kasu.

Kým väčšina uvedených faktorov je vecou slobodného trhu, zásahy našich zákonodarcov sú rozhodnutia hŕstky ľudí z Bratislavy, ktorí núdzou zjavne netrpia a nemajú predstavu ako sa žije a podniká v ostatných regiónoch.

Ako príklad typického podnikania na Slovensku si môžeme uviesť prevádzku obchodu so zmiešaným tovarom v stredne veľkej obci. Sú to prevádzky, ktoré prežili inváziu hypermarketov a prispôsobili sa aj faktu, že väčšina ich zákazníkov sú dôchodcovia bez áut, resp. ľudia s autom, ktorí si prišli kúpiť čerstvé rožky po návrate z hypermarketu. Po odrátaní nákladov na tovar, prenájom priestorov, pracovnú silu (zväčšasú to rodinnípríslušníci, ktorízoberúčozostane) a iné náklady spojené s podnikaním, zostáva ich hospodársky výsledok na nule, ak nie v červených číslach. A práve takýchto podnikateľov sa daňová licencia dotýka najviac. Zahraniční investori alebo veľké firmy si úhradu daňovej licencie v účtovníctve ani nevšimnú, kým drobní podnikatelia si na ňu musia neraz aj požičať. Aké má takýto obchod reálne možnosti? Znížiť mzdy? Zvýšiť ceny? Prejsť na živnosť a ručiť celým majetkom? Alebo ukončiť podnikanie a zvýšiť počty nezamestnaných?

Ako neplatiť daňovú licenciu

Daňová licencia vo výške 480 € pre neplatcu DPH a 960 € pre platcu DPH sa uhrádza každý rok, počnúc rokom 2015. Čo ak ju zaplatiť nechcem? Mám na výber z niekoľkých možností:

1. Zruším firmu bez likvidácie

2. Zruším firmu s likvidáciou

Podnikateľom, ktorí uvažujú o založení spoločnosti v zahraničí, kde sa neplatia dane zo straty, respektíve ľudom, ktorí majú spiace firmy a platenie daňovej licencie je pre nich kontraproduktívne neostáva nič iné ako zrušiť svoju firmu na Slovensku.

Zánik spoločnosti bez likvidácie je najrýchlejší a najjednoduchší spôsob ako tak učiniť. Jednou z možností je zlúčenie firmy, kde zanikajúca spoločnosť zanikne z účtovného hľadiska už nasledujúci deň po podpise Zmluvy o zlúčení a v Obchodnom registri sa zmeny zapíšu do 5 pracovných dní.

Zrušenie firmy likvidáciou je komplikovanejší proces, trvá neraz dlhšie ako rok a náklady na ňu sú podstatne vyššie než pri zániku bez likvidácie. Navyše likvidácia môže prebehnúť len v spoločnostiach, ktoré nie sú v úpadku (platobne neschopné a predlžené firmy) a majú v poriadku účtovníctvo. Úlohou likvidátora je platiť záväzky, vymáhať pohľadávky, zastupovať spoločnosť na súdoch atď. Pri likvidácii sa zisťujú majetkové pomery spoločnosti. Ak záväzky firmy presahujú hodnotu jej majetku, je likvidátor povinný podať okamžite Návrh na vyhlásenie konkurzu (len poplatok súdu tu je vo výške 1660 €).

Povinnosť podať Návrh na vyhlásenie konkurzu do 30 dní má aj štatutár spoločnosti v úpadku, ak tak nespraví, hrozia mu sankcie (ako fyzickej osobe) do výšky dvojnásobku základného imania – týka sa to všetkých konateľov firmy 4 roky spätne, práve z tohto dôvodu je lepšie ísť cestou zrušenia s.r.o. bez likvidácie – zlúčením, nakoľko zaniknutá firma sa už pokutovať nedá.

Zlúčenie firmy je možné aj pre firmy v úpadku a nevyžaduje sa k tomu v súčasnosti ani Súhlas správcu dane. Od roku 1. 1. 2016 štát plánuje okresať aj túto možnosť a Súhlas správcu dane pri zlúčení požadovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *